KASPER GROUP rozšiřuje výrobu a nabírá nové zaměstnance - Ihned.cz

22.04.2014

Exportérům se v posledních měsících daří a výjimkou není ani skupina společností Kasper Group. Výrobce strojírenských produktů a dřevěných konstrukcí z Trutnova, který skoro tři čtvrtiny své produkce vyváží do zahraničí, dosáhl v loňském roce obratu přes půl miliardy korun a jeho strojírenská část jede na hranici možností. Skupina proto v letošním roce plánuje velké investice v řádu desítek milionů korun.

Investice se budou týkat strojírenského závodu Kasper Kovo, který firmě vydělává nejvíce peněz. "Máme dvě výrobní haly. Ve starší, která generuje většinu našeho obratu, letos investujeme skoro 30 milionů do nových strojů a informačního systému," říká generální ředitel skupiny Rudolf Kasper.

Cílem těchto investic není zvýšit kapacitu výroby, ale její efektivitu. Zatímco dnes podle něj přinese hala na tržbách přes 360 milionů ročně, v příštím roce by to mělo být díky těmto investicím o 10 procent více.

Dalších 20 milionů padne na stavební rekonstrukce druhé výrobní haly, již skupina v roce 2011 získala od zahraničního vlastníka, který přemístil výrobu do ciziny. V ní teď sídlí provozovna Aqua-Steel, která spadá pod závod Kovo a vyrábí tlakové nádoby.

"Majitel dlouhá léta neinvestoval nic ani do vybavení, ani do rozvoje personálu. Už loni jsme tam vložili 40 milionů. Za dva roky bude vše hotovo a investice by se měla vrátit do pěti let," uvádí ředitel.

Kromě investic do výrobních hal a vybavení chce Kasper Group v letošním roce pokračovat v náboru nových zaměstnanců. Podle ředitele zaměstnaly celkem čtyři společnosti skupiny každý rok v průměru 20 nových lidí. Letos to má být ještě o něco víc. A konkrétně v provozovně Aqua-Steel by během čtyř let mělo pracovat 100 nových zaměstnanců.

I díky těmto opatřením čeká skupina letos růst obratu o 10 procent: z 550 milionů korun na 600. Z toho asi 470 milionů by měla vydělat strojírenská výroba Kovo, zbytek pak firmy produkující dřevěné konstrukce Kasper CZ a zahraniční Kasper Polska.

Téměř tři čtvrtiny celkových tržeb přináší prodej výrobků do zahraničí, především do Švýcarska, Švédska a Německa. A proto firma mimo jiné řeší výkyvy kurzu, které mohou nepříznivě ovlivnit její ekonomické výsledky. "Zajištění neděláme, je to spekulace a máme spočteno, že dlouhodobě se nám to nevyplatí," míní ředitel. Raději využívá přirozeného zajištění, kdy společnosti většinu svých nákupů platí v eurech. Ve stejné měně si berou i většinu úvěrů.

Rudolf Kasper však zvažuje, zda nevyužije situace na měnovém trhu a nepořídí pro firmu další eurový úvěr. Česká národní banka totiž nejméně do konce roku bude držet korunu uměle na úrovni 27 Kč za euro a po ukončení intervencí je téměř jisté, že domácí měna posílí. Hodnota dluhu v cizí měně pak po přepočtení na koruny bude menší, což je z účetního hlediska výhodné.

 

Jak si vedla Kasper Group v loňském roce

550 milionů

korun činily tržby skupiny v roce 2013. Největší podíl měl závod Kovo, který utržil přes 400 milionů korun.

40 milionů

korun provozního zisku dosáhla skupina za loňský rok. V letošním roce očekává nárůst přibližně o 10 procent.

310 zaměstnanců

pracuje dohromady v Kasper Group. Do čtyř let chce generální ředitel navýšit jejich počet alespoň o stovku.


077 19 Kasper

RUDOLF KASPER
Už 18 let prodává firma Rudolfa Kaspera do zahraničí. Mezi zákazníky patří Iveco či Daimler, kterým dodává plechové díly. Do Švédska vyváží kompletní linky na zmrazování potravin.

Ke stažení

Tištěný článek ke stažení